Van Gogh en Verhulst
Een paar maanden geleden (op 26 mei j.l.) stond er een gezellige column in EdeStad. Die column was geschreven door de burgemeester van Ede, de heer Verhulst. In die column strooide hij met allerlei weetjes over de kunstschilder Van Gogh. Reuze interessant.
Op zich is het heel fijn dat de burgemeester op die manier het woord richt tot het volk van Ede, in alle eenvoud en in begrijpelijke taal. Nogmaals, dat is reuze fijn.
Toch een paar kleinigheidjes. In de column deelt Verhulst mee dat Van Gogh een tijdje op de Veluwe werkte. Eigenlijk ben ik reuze benieuwd waar hij op de Veluwe heeft gewerkt. in Nunspeet bijvoorbeeld? Zijn er schilderijen van hem bekend die hij blijkbaar schilderde in zijn Veluwse periode? Zou Verhulst wellicht daarover geheime informatie hebben? Ik kan mij dat niet voorstellen. De gemeente Ede houdt toch niets geheim, of wel?
Maar ach, het zou wel weer heel gezellig zijn dat Van Gogh werkelijk op de Veluwe geschilderd zou hebben. Nog een paar columns verder en dan kunnen we lezen dat Van Gogh een atelier had in de gemeente Ede!!
Aan het eind van de column deelt Verhulst mee dat Helene Kröller-Müller de ontdekker was van Vincent van Gogh. Dat is groot nieuws! Ja toch. Zo’n boude uitspraak is natuurlijk gebaseerd op feiten. Hoewel, Helene Kröller-Müller was niet de ontdekker van Vincent van Gogh. Al in 1888 was er in Parijs een tentoonstelling met z’n werken. Ook in 1890 was er in Brussel een grote tentoonstelling. In 1892 was er in Nederland al een overzichtstentoonstelling met z’n werken.
Zijn schoonzus, Jo Bonger, organiseerde in 1905 een groote overzichtstentoonstelling met werken van Van Gogh in het Stedelijk Museum te Amsterdam. In datzelfde jaar hoorde Helene Kröller-Müller voor het eerst over Vincent van Gogh via haar kunstdocent Bremmer. Dus zij was zeker niet de ontdekker van Van Gogh, hoewel Verhulst dat in z’n column wel beweert.
Maar toch blijft de column van burgemeester Verhulst een literair juweeltje. De vraag blijft waarom hij in al die gezelligheid van de column de echte waarheid over Vincent van Gogh niet noemde, maar gewoon verdraaide. Zoiets doe je toch niet!!